Jak poprosić szefa o podwyżkę?

Kilka lat temu dokumenty aplikacyjne m.in. CV były drukowane na papierze dobrej jakości. Następnie zanoszono je osobiście do siedziby firmy lub wysyłane pocztą albo kurierem. Obecnie większość czynności przeniosło się do świata wirtualnego i nikt nie zawraca sobie głowy drukowaniem życiorysu, tylko wysyła się go mailem do pracodawcy. Firmy wolą otrzymywać dokumenty przez internet, ponieważ jest to wygodnie i łatwiej je pogrupować.

Młodsze osoby nawet nie wyobrażają sobie sytuacji, w której zanoszą CV osobiście do pracodawcy. Gorzej mają starsi, które ostatnio ubiegały się o pracę w czasach, gdy nikt nie wysyłał dokumentów mailem. Często nie potrafią sobie poradzić w takiej sytuacji. Zdarza się, że młodsze osoby również nie potrafią prawidłowo wysłać CV mailem.

Jak wysyłać CV mailem?

Oto kilka wskazówek, jak powinniśmy to robić:

  1. Najważniejsza porada dotyczy formatu, w którym zapisujemy CV, ponieważ od tego zależy, czy w ogóle zostanie otwarte. Dokumenty aplikacyjne powinniśmy zapisywać w popularnym edytorze tekstu, z którego każdy korzysta. Wówczas nikt nie będzie miał problemu z ich odczytaniem. Jeśli nie uda się otworzyć plików, raczej nikt nie będzie nas prosił o przesłanie dokumentów w innym formacie. Osoba rekrutująca po prostu zacznie przeglądać kolejne CV.
  2. Dokumentu zawsze wysyłamy jako załączniki – wyjątku możemy dokonać tylko wtedy, gdy zostaniemy o to poproszeni w ogłoszeniu. Jednak po żadnym pozorem nie wolno wysyłać maila bez żadnej treści zawierające tylko dołączone pliki. Taka wiadomość może zostać potraktowana jako spam. Poza tym w dobrym tonie jest napisanie krótkiej w wiadomość typu „W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie nr…, przesyłam dokumenty aplikacyjne…”
  3. Ważne jest też w jaki sposób zapisujemy pliki. Pod żadnym pozorem nie wysyłajmy dokumentów o nazwie: dokument.doc lub beznazwy.doc, Najlepiej wysyłać pliki zatytułowane: AnnaKowalska.doc, Kowalska.doc lub A.Kowalska.doc
  4. W tytule wpisuje to o co prosił pracodawca, jeśli w ogłoszeniu nie było takiej informacji to nazwę stanowiska, o które się staramy.
  5. Ważne jest też zdjęcie, które zamieszczamy w CV. Najlepsze będzie takie samo jak to, które dołączamy do dokumentów. W żadnym wypadku nie powinniśmy zamieszczać zdjęć prywatnych, z filtrami ze snapchata lub całej sylwetki (chyba, że zgłaszamy się do pracy jako hostessa). Rozmiar zdjęcia nie powinien przekraczać 50 KB.
  6. Nie wolno wysyłać wiadomości do wielu adresatów. Jeżeli chcemy zostać odpowiednio potraktowani, każdy mail powinniśmy wysłać osobno.
  7. Możemy też ustawić przy wysyłaniu wiadomości opcję o żądaniu potwierdzenia wiadomości. W ten sposób będziemy wiedzieć, że nasze CV zostało dostarczone, a maile otworzono.
  8. Zdarzają się sytuacje wyjątkowe. Czasami staramy się o wymarzoną posadę, na której bardzo nam zależy. W tym wypadku warto bardziej się postarać, czyli wydrukować CV na ładnym papierze i osobiście zanieść do firmy. W ten sposób wyróżnimy się na tle innych kandydatów i będziemy mieli pewność, że CV dotarło do właściwej osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here